Визначення очікуваної вартості при проведенні тендерних процедур

Послуги з оцінки в тендерах України
(Визначення очікуваної вартості при проведенні тендерних процедур)

 

Під час супроводу (проведення) тендерів багато замовників задають нам питання:

як правильно визначити очікувану вартість тендеру і чи використовувати для цього послуги з оцінки?

      Питання, насправді, досить непросте. З одного боку висока очікувана вартість закупівлі (тендеру) може бути розцінена контролюючими та правоохоронними органами як нанесення збитків державі (в особі замовника), з іншого боку низька очікувана вартість закупівлі не дозволить провести результативний тендер – не буде учасників.
На жаль, чинні нормативні акти не містять методології визначення очікуваної вартості закупівлі та замовники залишаються з цією проблемою один на один.
У такій ситуації кожен замовник сам визначає підхід до визначення цієї вартості, серед них три, на наш погляд, основні:

 

 • Формування очікуваної вартості тендеру певними структурними підрозділами (відділами, управліннями і т.п.) замовника.

   

   

             Цей підхід можуть собі дозволити тільки великі замовники, які мають відповідні кадри. При цьому вся відповідальність лягає на співробітників (уповноважених осіб) замовника;

 

           Як правило, цінова інформація надається такими підприємствами та організаціями на договірних підставах і є платною. Але при цьому у замовника відпадає необхідність утримання в штаті відповідного підрозділу і поділ відповідальності (а часто і її «перекладання») з таким виконавцем.
Серед      таких    державних    структур    можна        виділити:        ДП  «Держзовнішінформ»   (ДЗІ), ДП «Укрпромзвонішекспертіза» і Торгово-промислова палата України (ТПП).
Одночасно варто зазначити, що зазначені організації уповноважені державою на моніторинг цін в певних напрямках (сферах) – наприклад для експортно-імпортних операцій з метою оподаткування і т.п.

 

 • Формування очікуваної вартості тендеру на підставі звіту про оцінку майна,

   

  наданого суб’єктом оціночної діяльності. Цей підхід, як і попередній, передбачає наявність договірних відносин між замовником і суб’єктом оціночної діяльності. Що стосується відповідальності, то вона в цьому випадку вимагає більш уважного вивчення.

           Діяльність оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності регулюється положеннями Закону України  «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Згідно зі статтею 31 цього Закону вони зобов’язані забезпечити об’єктивність проведення оцінки, а згідно зі статтею 32 несуть відповідальність за виконання норм цього Закону. У своїй роботі оцінювачі керуються Національних стандартів оцінки (і іншими документами, дивіться довідкову інформацію внизу статті), які є нормативними документами України. Дані стандарти дозволяють визначити рівень очікуваної вартості товару з урахуванням:


– передбачуваної дати поставки;


– умов відвантаження і оплати;


– транспортних витрат;


– страхові платежі і інші обставини.

 

          Слід зазначити, що оцінювач зобов’язаний мати кваліфікаційне свідоцтво оцінювача, а суб’єкт оціночної діяльності – сертифікат (обидва документи видаються Фондом державного майна України, з нашими документами можна ознайомитися на цій сторінці).
          Таким чином, для замовника найбільш безпечним, і при цьому законодавчо обґрунтованим, підходом до визначення очікуваної вартості, при проведенні тендера в Україні, є залучення стороннього експерта – оцінювача.
          Так само ми рекомендуємо нашим клієнтам обов’язково перестраховуватися експертизою державних організацій (підприємств) або звітів оцінювача в разі збільшення ціни за одиницю товару в договорі (укладеному за результатами тендеру).
Якщо ж виникла спірна ситуація з контролюючими або правоохоронними органами Вам може допомогти ретроспективна оцінка.
Зі свого боку, ми готові підставити Вам плече допомоги у всіх перерахованих вище непростих питаннях.

 

 

Довідка:
– придбання послуг оцінки здійснюється замовником за кодом ДК 021 до: 2015: 79410000-1 (Консультаційні послуги з питань підприємницької діяльності та управління). Їх вартість на ринку в межах 1000 гривень і залежить від багатьох факторів;


основні нормативні та довідкові матеріали з оцінки майна: